Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
Idrotts-Orden
Idrotts-Ordens stipendiater
Urval av nägra av Stipendiaterna som det gått mycket bra för genom åren
En av hörnpelarna i IDROTTS-ORDENS verksamhet är utdelande av Ordens Ungdoms- och Ledarstipendier.

 

Beslutet om Ungdomstipendier togs och delades ut första gången 1964 i samband med att Idrotts-Orden kunde fira dess 70-åriga verksamhetsår.

Den första Ungdomsstipendiaten var simmerskan Ann-Charlotte Lilja 1964.


Och IO:s Ledarstipendier utdelades första gången 1982 till Marianne Weinås, S02 och tränare inom simhopp.

Regler för sökande av våra stipendier
Sökanden till IO-Göteborgs Ungdomstipendier
skall vara lovande idrottsungdomar och bosatta i Göteborg med kranskommunerna Kungälv, Stenungsunde, Öckerö, Ale, Lerum, Härryda, Mölndal och Kungsbacka.
Sökandens ålder är upp till 20år.

Sökanden till IO-Göteborgs Ledarstipendium skall vara bosatt och aktivt verksam i en förening inom de kommuner som anges ovan.

Ansökan skall insändas till: Idrotts-Orden, c/o: Tommy Schill, Sagagatan 2, 442 35 Kungälv.

Ansökningstid till 31 augusti


2019 års Göteborgs Stipendiater
vOG Clas-Åke Johansson Naemi Johansson, för John Hallquist/Lithén (Anders Hallquist/Lithén), OG Bengt Hammarberg, för Suldan Hassan (Kurt-Roland Ljung), och Marie-Louise Hamrin.
Idrotts-Ordens Ungdomsstipendier utdelas till: 
 Naemi Johansson , Frölunda Taekwon-Do. Klubb 
John Hallquist Lithén, GLTK. 
Idrotts-Ordens Ledarstipendium utdelas till:
Marie-Louise Hamrin, Örgryte IS Friidrott. 
Idrotts-Ordens Benny Roséns Stipendium utdelas till: 
Suldan Hassan, Ullevi FK. OG delar ut Stipendium.
Samtliga stipendiater får förutom pengarna ett graverat Diplom.

2018 års Göteborgs Stipendiater
Ordens General Bengt Hammarberg, Ludvig Sjöström, Per Skoog, Daniel Aronsson, Per-Ingemar Bujalla, Gael de Coninck och vice Ordens General Clas-Åke Johansson
Idrotts-Ordens stipendiater till lovande ungdomar samt en ledare gick 2018 till:

Ledaren Per Skoog, Sävedalens AIK - Friidrott
Roddarna Daniel Aronsson och Per-Ingemar Bujalla, Kungälvs Roddklubb (delat pris)
Friidrottaren Gaël de Coninck, Sävedalens AIK - Friidrott

Idrotts-Orden - Benny Roséns stipendie till lovande idrottsungdomar gick i år till:

Rullstolsbasketspelaren Ludvig Sjöström, Göteborgs Rullstolsbasketklubb GRBK

Stipendiater 2017
Fr.v. Bengt Hammarberg, Anders för Katrin Klaup, mamma för Caijsa Hennemann, Carl Bengtström, Anastasia Ponomarenko och Ordensgeneral Åke Sköldberg
IO- Göteborgs - Ungdomsstipendier gick i år till:
Anastasia Ponomarenko, GF Energo, Rytmisk gymnastik,
Caijsa Hennemann, Ullevi TK, Tennis.

Benny Roséns Minnesfond tilldelades:
Carl Bengtström, Örgryte IS, Friidrott.

IO-Göteborgs Ledarstipendium gick i år till:
Katrin Klaup, Ullevi FI, Friidrott
Stipendiater 2016
Fr.v. Bengt Hammarberg, Kent Synnergren (utdelare av Benny Roséns stipendium), Alexander Nordström (ÖIS Brottning), Cornelia Capocos (Kungsbacka DFK Fotboll), Agust Wallen (Gladius IF MMA Ledare), saknas på bilden gör Andreas Kramer (Sävedalens AIK  Friidrott) priset mottogs av systern  samt Ordensgeneral Åke Sköldberg.
Stipendiater 2015
Fr.v. Kent Synnergren (utdelare av Benny Roséns stipendium), David Kappelin (ÖIS Friidrott), Simon Söderlund (BTK Warta), Emil Alnebeck (GKSS), Therese Hassel (GSIK Konstsim) samt Ordensgeneral Åke Sköldberg.
 
Företagare vill du annonsera HÄR ?
Kontakta, mats@elgstrand.one
Gynna våra sponsorer de gynnar oss